W pierwszym półroczu 2020 r. na sześciu głównych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej zainwestowano ponad 6 mld euro w sektorze nieruchomości, przy czym Polska odpowiadała za blisko połowę wolumenu (47%).
Po wybuchu pandemii w regionie CEE ze wszystkich klas aktywów banki najchętniej finansowałyby inwestycje przemysłowo-magazynowe. W dobie COVID-19 najmniejszą popularnością wśród respondentów z banków cieszą się nieruchomości hotelowe – wynika z globalnego badania KPMG Polska oceniającego skłonność banków w Europie Środkowo-Wschodniej do finansowania inwestycji nieruchomościowych.
Według KPMG Polska, pomimo skutków pandemii COVID-19, sektor nieruchomości w Europie Środkowo-Wschodniej wykazuje stały wzrost od czasu globalnej recesji 2008 r. W ciągu pierwszych sześciu miesięcy 2020 r. łączny wolumen inwestycji w sześciu głównych krajach Europy Środkowo-Wschodniej (Czechy, Polska, Węgry, Rumunia, Słowacja i Bułgaria) utrzymywał tendencję wzrostową. Było to jednak spowodowane głównie transakcjami, które zostały wstępnie zawarte już w 2019 r., zanim pandemia dotknęła region. Całkowity wolumen inwestycji w pierwszym półroczu br. wyniósł 6,26 mld euro, co stanowi wzrost o 12% w porównaniu z tym samym okresem w 2019 r. W I półroczu 2020 r. inwestycje w Polsce stanowiły blisko połowę całkowitego wolumenu transakcji regionalnych (47%), a w Czechach (31%) – oba te kraje stanowiły blisko 80% całkowitych inwestycji w CEE.
Nasze produkty finansowe związane z inwestycjami w nieruchomości:
https://www.finfinder.pl/cel/finansowanie-zakupu-nieruchomosci
https://www.finfinder.pl/cel/finansowanie-budowy-rozbudowy-modernizacji-nieruchomosci
(Źródło: KPMG Polska)